Odborníci v Krtečku

Odborníci v Krtečku

16.01.2020 -
„Rodičovská láska je přirozená jako déšť, avšak rodičovským dovednostem je třeba se učit.“
William Raspberry

Každý nový rok se v našem mateřském centru snažíme vymyslet celoroční projekt, který by naplnil potřeby rodičů a dětí, kteří nás navštěvují. Minulý rok jsme oslavili 15 let trvání Krtečka. Ohlédli jsme za těmi proběhlými roky, kolik dětí a rodičů prošlo našimi programy a hernou. A zjistili jsme, že stále zůstává jedno téma, na které dnešní rodiče nejsou připraveni. Co cítíme jako nedostatek i školských osnov je příprava na rodičovství.

Občas u nás proběhne seminář k tomuto tématu a máme tady k zapůjčení hodně dobrých knih. Ale to nestačí. Proto jsme se letos rozhodli v rámci našich aktivit spustit projekt "Rozvíjej své rodičovství s Krtečkem" a každý měsíc pozvat k nám jednoho odborníka v oblasti vývoje a výchovy dítěte.

Trish Magee v knize Šťastné dítě píše o výchově dítěte v 52 lekcích a končí zamyšlením: „Většina z nás při výchově nakonec vyhledává radu u jiných rodičů a přátel. Dnes i na internetu. Na téma výchovy je napsáno spousta skvělých knih. Mám však za to, že každému dospělému by prospělo, kdyby absolvoval kurz o vývoji dítěte, ať už děti má nebo nemá. Pomysleme, kolik zkušeností musí nabýt učitelé, pracující ve školských zařízeních, před tím než jsou připraveni k práci s dětmi. Nemyslíte, že by rodičům pomohlo, kdyby měli podobné znalosti?“

V dřívějších dobách, kdy rodiny měly více dětí, mohli být mladí lidé lépe vyzbrojeni na své rodičovství vlastními zkušenostmi z původní rodiny při výchově mladších sourozenců. Tyto zážitky byly jejich každodenní součástí a tak věděli, co malé dítě potřebuje a jak se chová. Později opět jejich mladší sourozenci byli součástí jejich rodin. Sama jsem matkou více dětí a vidím na starších sourozencích, jak se přirozeně dokážou postarat o mladšího brášku nebo cizí děti. Jak dokážou lehce zhodnotit své zkušenosti z života větší rodiny. A bohužel někteří dnešní rodiče ve většině případů nemají téměř žádné praktické zkušenosti s výchovou dítěte z vlastních rodin.

Je tedy naší snahou obohatit program centra novou nabídkou seminářů a konzultací, kterou jsme v tomto roce rozjeli v Krtečku. Začali jsme v lednu povídáním s logopedkou Mgr. Dagmar Raifovou o tom, jak povzbudit u dítěte zdravý vývoj řeči a kdy je dobré obrátit se na logopedii. V říjnu k nám opět zavítá, aby pro zájemce vyšetřila správné postavení mluvidel. V únoru tady bude zkušená speciální pedagožka a terapeutka Mgr. Eva Mílková a představí nám práci se základními smysly. Slyšeli jste někdy o tom, že člověk má v podstatě dvanáct smyslů? Ale v dětství potřebuje zdravě vybudovat ty základní, abychom měli později možnost vyvinout vyšší lidské smysly. Později k nám přijede s tématem Diagnostika v dětské kresbě. V březnu přijala naše pozvání psycholožka Mgr. Milena Mikulková, autorka knihy Hlavu vzhůru rodiče, která pracuje jako sociální pedagog a zabývá se vztahovým poradenstvím. V dubnu přivítáme waldorfskou léčebnou pedagožku Mgr. Zdeňku Zbořilovou, která představí potřeby dítěte v prvním sedmiletí a ukáže, jak je naplňovat, aniž bychom dítě rozmazlili. Dále využijeme bohaté zkušenosti s naší kmenovou fyzioterapeutkou Mgr. Kamilou Benešovou, která vás dvěma semináři nejdříve seznámí s pohybovým vývojem dítěte a dále s potřebami dětských nohou a vysvětlí, jak o ně vhodně pečovat.

Dále naše pozvání přijal psychiatr a antroposofický lékař MUDr. Petr Mílek, který už u nás také byl a představí vám, jak pracovat s traumaty nejen u dětí. Také jsme domluvili spolupráci s Ing. Evou Glabazňovou, která má zkušenosti z Montessori školy. Pokud vás zajímá tato alternativní výuka na našich školách v Jeseníku a Vápenné, tak si nenechte ujít setkání s Montessori pedagogikou v Krtečku.

Marie Vršanová, MRC Krteček Jeseník