Velikonoční týden

Velikonoční týden

07.04.2020 -
Přejeme vám pěkný předvelikonoční týden z Krtečka. Uvádíme zde v této době nápady nejen pro rodiny a děti, ale dnes také zamyšlení pro váš byt:
V neděli začal tzv. pašijový týden. Co to znamená?

Celý pašijový týden vděčí za své pojmenování tzv. pašijím – biblickým vyprávěním o utrpení Krista, které se v tomto posledním týdnu čte v kostele. Ruku v ruce s křesťanskou symbolikou probíhají však v naší zemi i tzv. pohanské tradice.

Pojďme se na ně podívat. Celý tento týden začíná Květnou nedělí. Tato šestá neděle postní byla 5. 4. 2020.
MODRÉ PONDĚLÍ patří spíše mezi pozůstatky pohanských tradic. Někde se zdobily kostely modrou barvou. Říká se, že tato smutná barva připomíná nadcházející utrpení Krista.
Následuje tzv. žluté nebo častěji šedé ÚTERÝ. Byl to den, kdy se prý vymetaly pavučiny z domu.

V těchto dnech se prý hlavně uklízelo - gruntovalo.Tedy začátek velkého úklidu, možná bychom dnes řekli jarní úklid.
Kdybyste se zabývali třeba východní filosofií, narazíte na Feng Shue rituály pro jaro. Ale stejné tradiční lidové rituály probíhaly ve všech kulturách ve spojitosti s jarem. A víte, čím takový ozdravný rituál začíná?
Úklidem! A nejen úklidem, ale hlavně vytříděním věcí, které člověk nepotřebuje. Věci, které nám leží zapadlé doma a my je už nejméně dva roky nevzali do ruky.
Máte takové věci? Tak ven s nimi. Uvolněte místo pro růst nového života nové energie a rozprouděte svoje životní síly očistou bytu.

Někteří z nás v této době mají spoustu starostí s prací doma, (home office), učením dětí a staráním se o domácnost. Ale pojďme do toho zapojit i děti. Vytřiďte nejméně šest věcí (6.4.), dále sedm věcí (7.4.) atd., které buď vyhodíme nebo v nejbližší době darujeme potřebným.
Udělejme si místo, aby se nám lépe dýchalo, aby mělo slunce u nás v bytě více prostoru, abychom odstranili ze svých domů "zavazedla", která se nám hromadí a která stejně nepotřebujeme k životu. Nezapomeňte, že hlavním cílem je, aby nepotřebné věci opustily vaši domácnost, ne se hromadily v předsíni.

Dnes můžeme vyházet nějaké věci a zítra vymést ty pavučiny.
Že už jste uklízeli? Dát vydechnou bytu od hromadění věcí, je nekonečná práce. Schválně, který rovný prostor se u vás po uklizení okamžitě zaplní. U nás je to klavír.
A jak to vypadá ve vaši chodbě? Je vzdušná a průchodná nebo jako u nás plný věšák bund, mikin i batohů?

Když se na to podíváme pohledem psychosomatiky, pak se můžeme zeptat, proč si stavíte do cesty překážky? Proč se okrádáte o místo k dýchání? Pozitivní, životadárná energie jara pak nemůže proudit vašim prostorem.

Feng shuei říká: "TÍM, ŽE DOMA HROMADÍTE NEPOTŘEBNÉ VĚCI, NAZNAČUJETE OBAVY Z BUDOUCÍ BÍDY. SYMBOLICKY SE NĚČEHO VZDÁT JE OSVOBOZUJÍCÍ. A mimochodem vzdát se něčeho je součástí očistných půstů. Ale o tom jindy.
Vyprášit koberec znamená vyčistit duši, říká staré čínské učení Feng Shui. Nechte na jaře proletět bytem vítr očisty a radostnou sílu slunce v jarních dekoracích, možná budete spokojenější. A tím pádem i vaše okolí.
Inspiroval mě k tomuto napsání článek v časopise.