Rady a tipy z Krtečka – dnes na téma houpaní

Rady a tipy z Krtečka – dnes na téma houpaní

01.02.2021 -
Houpání rozvíjí smysl pro rovnováhu a vnímání těla, podporuje motorické schopnosti. Zároveň zklidňuje děti, přináší pocit pohody a uvolnění. Proto je prvek houpání malých dětí součástí cvičení pro rodiče s dětmi, které probíhá každý týden v mateřském a rodinném centru Krteček v Jeseníku.

„V dece, v šátku či v síti se budou děti cítit bezpečně, jako v maminčině náručí. Proto houpání dětí zařazujeme pokaždé na závěr cvičení rodičů s dětmi,“ vysvětluje fyzioterapeutka Kamila Benešová.

Houpání, prováděné již u miminka, poskytuje důležité stimuly pro rozvoj mozku, vytvářejí a upevňují se při něm nová neuronová spojení. Tato spojení zvyšují funkčnost mozkové kůry a tím i přirozenou inteligenci dětí. Pro novorozence je houpavý pohyb přirozený, připomíná jim pohyby, které vnímaly v matčině děloze při chůzi.

„Neklidná miminka je vhodné houpat v šátku, který je obejme, a tím eliminuje neklidné pohyby. Houpat můžeme v náručí, v dece, v šátku nebo i na velkém či malém míči, a to i na bříšku a na zádech,“ upřesňuje Kamila Benešová.

U miminek lze využít i kolíbku, hojdavak nebo hacku. Houpání se využívá i při terapii dětí s poruchou pozornosti a s hyperaktivitou. Jemné houpání pozitivně ovlivňuje schopnost soustředění, které je důležité pro úspěšné zvládnutí dovedností, jako jsou čtení, psaní a počítání.

Básničky při houpání (inspirace pro vás)

Houpy, houpy, houpy, kočka snědla kroupy, kocour hrách na kamnách, koťata se hněvala, že jim taky nedala. Houpy, houpy, houpy, byly všecky hloupý.

Houpy, houpy, houpy kočka snědla kroupy.

A koťata jáhly, po zemi se táhly.

Houpy, houpy, houpy, co si žabák koupí, koupí on si za kačku, velikánskou klouzačku. Po klouzačce do rybníčka, veze klobouk pro vodníčka.

Houpy – houpity, houpáme se já i ty.

Houpy – houpata, pohoupá mě můj táta.

Houpy – houpinku, pohoupáme maminku.

Houpy, houpy, bum, pohoupáme dům.

Mateřské a rodinné centrum Krteček poskytuje zázemí a nabízí program pro těhotné maminky, rodiče, ale také prarodiče s dětmi 0 - 6 let věku dítěte. Centrum je především zaměřené na maminky na rodičovské dovolené. Každý den je pro rodiče a jejich děti k dispozici herna a v určité dny i s programem. Dále MRC pořádá jednorázové akce pro celé rodiny a příležitostně organizuje přednášky a semináře na různá témata.